Blog > Komentarze do wpisu
poczytajki czytadełka

Książki na czytadełko bez zdjęć.

40.Ignacy Karpowicz - "Niehalo"- po "Gestach" postanowiłam przeczytać wszystkie książki tego autora.  Okazja się trafiła, bo była jakaś promocja na e-booki. Kupiłam, ale nie jestem zadowolona. Za tę książkę  Karpowicz dostał "Paszport Polityki". Umie pisać, ma pomysły, ale nadużywa "soczystego" języka. Dla lokalnych patriotów,  książka "białostocka".

41.Ignacy Karpowicz - "Ości"- miejscami genialna, a miejscami taka,że chciałoby się ją wyrzucić. Jeden z lepszych dialogów "- Kiedyś opowiadałaś mi bajki, jak nie mogłem spać. -Mogę ci opowiedzieć o stworzeniu świata w sześć dni.Ta jest krótka. -Tej nie chcę. Ona źle się kończy. - Niedzielą?. -Nie, matko. Człowiekiem."

42.Khaled Hosseini - "I góry odpowiedziały echem"- to już trzecia książka tego autora. Tę kupiłam na czytadełko. Niezła. Tak jak poprzednie, bardzo przybliża afgańskie realia. Rodzinna saga, trzy pokolenia na przestrzeni kilkudziesięciu lat i kilka innych wątków m.in. losy greckiego chirurga plastycznego, który trafił do Afganistanu jako wolontariusz i połączył dramatycznie rozdzielone rodzeństwo. A to jedno z jego przemyśleń:"Przekonałem się, że świat nie widzi Twojego wnętrza, że nie obchodzą go nadzieje i marzenia, a także smutki kryjące się pod maską skóry i kości. To absurdalnie proste i równie okrutne. Moi pacjenci to wiedzieli. Zdawali sobie sprawę, że to kim są, będą albo mogą być, zależy od symetrii ich struktury kostnej, odległości między oczami, długości szczęki, kształtu nosa, tego czy mają idealny kąt nosowo-czołowy, czy nie. Uroda to wielki, niezasłużony dar, rozdawany przypadkowo i nierozważnie"

43.Henning Mankell - "Nim nadejdzie mróz"- Tym razem Wallander pracuje razem z córką.  I choć kryminał, można się czegoś nauczyć: "Ojciec zawsze jej powtarzał, że umiejętność słuchania nie polega na tym, żeby słyszeć to, co zostaje powiedziane, ale to co rozmówca przemilcza"

Hennig Mankell

44.Anna Ikeda - "Życie jak w Tochigi"- książka autorki bloga "Na wsi w Japonii". Tematy jak na blogu i jak na blogu sporo zdjęć.

Anna Ikeda

45.Wiesław Myśliwski - "Ostatnie rozdanie"- w tym zestawie najlepsza!. Książkowy redaktor  z Trójki,określił ją mianem noblowskiej. Wynotowałam sporo fragmentów, ale nie będę tu przynudzać. Chyba zbliżam się do takiego wieku, że takie podsumowujące książki robią na mnie największe wrażenie. Bohater książki analizuje wpisy, w pokaźnych rozmiarów, notesie z danymi teleadresowmi, które zbierał przez całe życie. Przy okazji wraca pamięcią do różnych osób i wydarzeń, a przez całą książkę przewijają się fragmenty listów od dawnej miłości -  Marii.

I oczywiście książki z naszego "robótkowego kącika". Tak, oprócz wymiany doświadczeń , wymieniamy się książkami. Myślałam, że porobiłam fotki, ale niestety nie. To tzw. literatura kobieca i coś w tym jest, bo nie wyobrażam sobie, żeby mój mąż zajrzał do tych książek. Może i szkoda, bo by przynajmniej wiedział,  jak kobiety wyobrażają sobie idealnych partnerów. Dwie siostry, Hania i Dominika, ale nie połączone więzami krwi, a tylko razem wychowywane, układają sobie dorosłe życie, jedna po dramatycznie zakończonym  jednodniowym małżeństwie, druga po trudnym dzieciństwie, no i jeszcze pani Irenka, która w zastępstwie rodziców, udziela dziewczynom życiowych rad.

46.Anna Ficner-Ogonowska - "Alibi na szczęście"

47.Anna Ficner-Ogonowska - "Zgoda na szczęście"

48.Anna Ficner-Ogonowska - "Krok do  szczęścia"

49.Jane Johnson - "Podarunek z przeszłości"- połączone losy współczesnej Julii i Catherine z XVIIw. Pamiętnik Catherine Julia odkrywa na marginesach "Skarbczyka hafciarki"- książki z 1625r,którą otrzymała jako pożegnalny prezent od ukochanego.

50.Valko Tanya - "Arabska żona" - jeśli ktoś planuje związek taki, jak w tytule, to lektura   obowiązkowa.

 

piątek, 25 października 2013, cicha1

Polecane wpisy

  • poczytajki czytadełka

    Uzupełniając czytelniczy miniony rok: 12.Nassim Nicholas Taleb - "Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy"- tytuł w zasadzie mówi wszystko, ale warto pr

  • poczytajki czytadełka (hurtowo)

    56.Daniel Pennac - "Mała handlarka prozą" . Całkiem przyjemne czytadełko, piękny język, tylko fabuła trochę za bardzo w stylu "zabili go i uciekł". I jeden bard

  • poczytajki czytadełka

    51.Ann Cleeves- "Stłumione głosy"- świetny kryminał, do końca nie wiadomo "kto zabił" i dlatego czytałam jednym tchem- całą drogę do W-wy. 52.Doris Lessing -"Dw