Blog > Komentarze do wpisu
poczytajki czytadełka (hurtowo)

31.Javier Marias - "Zakochania"- mocna rzecz. Przypadkowa, wydawołoby się, śmierć biznesmena okazuje się być misternie zaplanowaną intrygą.

Javier Marias

32.Henning Mankell - "Włoskie buty"-chyba najmniej interesująca za wszystkich książek Mankella. Chwilami nawet irytująca.

Henning Mankell

33.Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec"- bardzo zabawna. To moje drugie podejście do tej książki. Pierwszy raz zostawiłam ją po pierwszych trzech stronach, teraz, po zachętach przeczytałam do końca i nie żałuję, a nawet zaczęłam drugą część.

Leonie Swann

34. Pearl S. Buck - "Pałac kobiet"- Bardzo dobra książka! Autorka- literacka noblistka spędziła w Chinach większą część życia i z wielkim znawstwem opisuje tamtejsze realia i mimo, że nie są to czasy współczesne większość spraw jest bardzo aktualna - np. "Mądrość to wielki dar ale i zarazem wielki ciężar. Rozum bardziej niż bieda i bogactwo dzieli ludzi i czyni ich wrogami lub przyjaciółmi. Choć byłby nie wiem jak dobry, człowiek mądry musi pamiętać, że roztropność nie zaskarbi mu miłości tych, co rozum mają nieco słabszy."

Pearl S.Buck

35. Javier Marias - "Twoja twarz jutro t.3"- och, za dużo by o tym pisać. Książki tego autora są po prostu inne. Lubię te wszystkie beznamiętne przemyślenia.

Javier Marias

36. Maciej Wojtyszko - "Bromba i psychologia"- książka dla dzieci, ale nie do końca. Dużymi literami muszę zapisać w pamięci radę Bromby, udzieloną Malwince na pytanie,  o to, jak powinna postąpić -  "Nie postępować. Wierz mi moja droga, że czasem lepiej nie postąpić, bo jak się postąpi, to się tylko pogorszy sytuację"

Maciej Wojtyszko

37.Jacek Walkiewicz - "Pełna moc życia". Gdyby ktoś potrzebował rozszerzenia tego wykładu, to powinien sięgnąć po tę książkę.

Jacek Walkiewicz

38.Hakan Nesser - "Samotni"- w tym zestawie jedyna, której treść prawie zapomniałam i mocno musiałam główkować, żeby przypomnieć sobie, o czym była. Ale przypomniałam sobie, w czytaniu niezła, tylko fabuła trochę naciągana - nieprzypadkowe morderstwa w odstępie kilkudziesięciu lat, na pierwszy rzut oka wyglądające jak wypadki.

Hakan Nesser

39.Kalina Błażejowska- "Uparte serce". Biografia Haliny Poświatowskiej. Bardzo dobrze napisana, ale raczej dla miłośników poetki. Chyba trochę pośpieszyłam się z jej zakupem zarażona entuzjazmem "trójkowch" recenzentów.

Kalina Błażejowska

40. Antonio Munos Molina - "We mgle czasów"- W tym zestawie chyba najlepsza. Wojna domowa w Hiszpanii, ale taka prawdziwa, bo bez podziału na dobrych i złych, tylko zwykłe jej okrucieństwo. Oczywiście jest też i miłość i to nawet zajmuje większą część książki, ale dla mnie to tylko tło. Wojna przeraża, zwłaszcza działania strony uważanej za "sprawiedliwą". Rewolucja czy w Rosji, czy Francji, czy w Hiszpanii wygląda tak samo.Wypisałam mnóstwo cytatów, ale przytoczę tylko dwa i to najkrótsze."Istnieją słowa, których nie powinno się ani pisać ani mówić. Mówi się coś bez większego przekonania albo myśli, że to nie takie ważne, i kiedy się wypowie te słowa, zaczynają stawać się prawdą." I drugi:"Za co mieliby cię zabić? Za cokolwiek.Dla kaprysu albo przez pomyłkę lub za nic, przez przypadek.Zabicie cichego, nieuzbrojonego człowieka jest rzeczą najłatwiejszą na świecie. Jakbyś zgasiła światło"

41. Sorj Chalandon - "Powrót do Killybegs"- bohater Tyrone Meehan,  bojownik IRA zostaje zmuszony do zdrady. Mocna, wstrząsająca, ale ciężko się czyta m.in. przez celowo przemieszaną chronologię.

Sorj Chalandon

42.Błażej Brzostek - "PRL na widelcu"- jeśli ktoś jest młody, to może potraktować to jako ciekawostkę, ale to nijak się ma do tego "jak było". Autor tendencyjnie wyłapuje kulinarne kurioza i bardzo generalizuje.Nie żebym chciała wychwalać tamten okres, ale np. jak żyję nie pamiętam kolejek po chleb, tzn. pamiętam, ale w prywatnej piekarni, po świeży gorący chleb, bo półczerstwy w geesowskiej piekarni był zawsze dostępny

Błażej Brzostek

43.Ian McEwan - "Słodka przynęta"- ten autor umie pisać interesująco.Podobała mi się, chociaż, jak ktoś z "zajawki" dowie się, że rzecz rozgrywa się w środowisku szpiegowskim, na pewno będzie oczekiwał większego napięcia.Tu jest spokojnie, co nie znaczy nudno.

Ian McEwan

44.Maja Łozińska - "Smaki dwudziestolecia"- książka pięknie wydana, albumowo, ale jak to w albumie zdjęć sporo, a reszta po łebkach. Dla miłośników tego okresu obowiązkowa, a nawet i mi podobałaby się w biblioteczce.

Maja Łozińska

45.Sławomir Koper - "Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczypospolitej"- jak zwykle w takich książkach autor pisze, co chce napisać, ale na szczęście robi to dość ciekawie.

Sławomir Koper

46.C.S Lewis - "Dopóki mamy twarze"- bajka dla dorosłych, ale ledwo przemęczyłam.

C.S.Lewis

47.Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Ilgiem  - "Słuch absolutny". Pozycja obowiązkowa po przeczytaniu "Katharsis", "Core" i "Nieśmiertelności".

Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Ilgiem

48."Kamerdyner"- pozycja bardzo książkopodobna, aż mi wstyd, że takie coś kupiłam. Może tylko jako dodatek do filmu to by zdało egzamin.

49. Krzysztof Materna-"Przed państwem Krzysztof Materna. Przygody z życia wzięte"- pozycja lekka, przyjemna. W sam raz na niedługą podróż.

50. Richard Lourie - "Autobiografia Stalina". Autor pisze w pierwszej osobie, ale trochę bez wyczucia historii. Całe życie Stalina,w tej książce oczywiście, to obsesyjna rywalizacja z Trockim, ale  przecież nie tylko o Trockiego chodziło.

Richard Laurie

czwartek, 04 września 2014, cicha1

Polecane wpisy

  • poczytajki czytadełka

    Uzupełniając czytelniczy miniony rok: 12.Nassim Nicholas Taleb - "Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy"- tytuł w zasadzie mówi wszystko, ale warto pr

  • poczytajki czytadełka (hurtowo)

    56.Daniel Pennac - "Mała handlarka prozą" . Całkiem przyjemne czytadełko, piękny język, tylko fabuła trochę za bardzo w stylu "zabili go i uciekł". I jeden bard

  • poczytajki czytadełka

    51.Ann Cleeves- "Stłumione głosy"- świetny kryminał, do końca nie wiadomo "kto zabił" i dlatego czytałam jednym tchem- całą drogę do W-wy. 52.Doris Lessing -"Dw

Komentarze
2014/09/04 21:01:01
To ja ,wstrętna małpa co to zapomniała podziękować za cudowny prezent :(((( Gosiu, dziękuję Ci bardzo, jest przepiekna i szalenie misterna. A z książkami to nieźle poleciałaś. Cytat o zgaszonym świetle adoptuje bo jest powalający. Ściskam Cię serdecznie.
-
2014/09/05 07:57:47
Edi-bk - cieszę się, że się podobało! i że przesyłka dotarła, bo wysłałam zwykłym listem :)
Bez książek niestety nie mogę funkcjonować, a i tak nie czytam tyle, ile bym chciała i oczywiście wielkie dzięki za komentarz :)
Pozdrawiam gorąco.