Blog > Komentarze do wpisu
poczytajki czytadełka

Uzupełniając czytelniczy  miniony rok:

12.Nassim Nicholas Taleb -  "Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy"- tytuł w zasadzie mówi wszystko, ale warto przeczytać i nabrać dystansu do pseudonaukowego ekonomicznego bełkotu.(na czytadełku)

13.Olga Tokarczuk - "Księgi  Jakubowe"- do połowy książki, byłam nią zachwycona, taki Chagall w literaturze, ale w połowie książki zainteresowałam się  Jakubem Frankiem, jako postacią historyczną i cały czar prysł w kontekście encyklopedycznych wiadomości. Ledwie dobrnęłam do końca.(na czytadełku)

14.Marek Wałkuski - "Wałkowanie Ameryki"- kolejna książka o USA ulubionego korespondenta radiowego. Świetna.(na czytadełku)

15.Mirka Jaworska - "Syndrom czerwonej hulajnogi"- ta książka z wątkami autobiograficznymi bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wybierałam się do biblioteki i już miałam oddać ją bez czytania, bo okładka nieszczególna  i tytuł taki pretensjonalny, ale przeczytałam kilka stron i wsiąkłam -  odłożyłam po przeczytaniu. Wychowywanie autystycznego dziecka. No cóż, jak ma się dzieci, nie da się przejść obok obojętnie.

16.Tove Jansson - "Uczciwa oszustka". Wolę Muminki.

17,18, 19  Pearl S. Buck -Trylogia o Chinach "Łaskawa ziemia" "Synowie""Dom w ruinie"

Pearl Buck

Czytałam lepsze książki tej autorki, ale dobrze napisane.

20. Regina Brett -  "Bóg nigdy nie mruga"- są takie momenty w życiu, że bardzo potrzebuje się wsparcia, a jeśli nie ma się w zwyczaju obarczać innych swoimi sprawami, zostają książki i co bardzo dziwne, one same przychodzą w odpowiednim momencie ( Jolu dziękuję !)Nie przepadam za poradnikami i w zasadzie ich nawet unikam, ale ta książka nawet mi się spodobała, może dlatego, że wpadła mi w ręce w odpowiednim czasie.

21.Herbjorg Wassmo - "Stulecie" - norweska saga - cztery pokolenia kobiet, ale  o ile autorce całkiem zgrabnie wyszło opisanie prababki i jej czasów, to im bliżej współczesności, to szło to jakby oporniej. Ale i tak wciągnęło i na tyle, że zainspirowało do wakacyjnego wypoczynku. Bodo,Lofoty, te okolice.(na czytadełku)

22. Herbjorg Wassmo - "Te chwile". Trochę cięższa, bo opisane osobiste doświadczenia większego kalibru.

23. Enrique Vila-Matas -"Dublineska"Całkiem fajna erudycyjna pozycja, ale nie podejmuję się gry w odszyfrowywanie prawd i półprawd .

24.Marcin Popkiewicz- "Świat na rozdrożu"- o tej książce wspomniałam na drugim blogu,to  jedna z ważniejszych pozycji w tegorocznym czytelniczym dorobku.

25. Robin Sloan -"Całodobowa księgarnia pana Penumbry". Okładka fajna, ale reszta mnie nie urzekła. Połączenie książek i nowoczesnych technologii już raczej nie dla mnie.

26.Luisa Weiss -"Kuchnia na walizkach"Nawet nie wiedziałam, że autorka pisała popularnego kulinarnego bloga, no i książka na tej bazie. Kilka przepisów, trochę wspomnień...

27.Ignatio Martinez de Pison -"Gierki"- przeplatające się monologi trzech sióstr obejmujące okres ich dorastania, śmierć ojca, opiekę nad niezaradną matką i dorosłe życie. Świetnie opisane kobiece emocje.

28. Zygmunt Miłoszewski - "Bezcenny"- jak napiszę tak jak w recenzji, że to polski Dan Brown, to już nic nie muszę dodawać. Gotowy scenariusz filmowy. Wszystko miga jak w teledysku.

29. Maurice Druon - "Król z żelaza z serii "Królowie przeklęci" Niespecjalnie lubię książki historyczne, ale nadarzyła się okazja skorzystania z księgozbioru koleżanki, a świadoma luk w  swoim historycznym wykształceniu , chętnie je uzupełniałam w tej bardzo przystępnej formie.

 Reszcie nie zrobiłam fotek

30.Maurice Druon - "Zamordowana królowa" z serii "Królowie przeklęci"

31.Maurice Druon -"Trucizna królewska"

32.Maurice Druon -"Prawo mężczyzn"

33. Maurice Druon -"Wilczyca z Francji"

34.Maurice Druon- "Lew i Lilie"

35.Maurice Druon - "Kiedy król gubi kraj"

No i mam trochę poukładane :)

36. Beata Chomątowska - "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie",Okładka mistrzowska a środek  - sprawnie napisane czytadełko  Autorka przebywa na studenckiej  wymianie i korzysta ze znanych holenderskich "wolności"

37. Dariusz Wiśniewski -"Jak zgubić 15kg napełniając swoją duszę"- kolejna z książek opisujących Camino de Santiago. Chciałam sobie przypomnieć "drogę życia", ale może lepiej byłoby obejrzeć kolejny raz własne zdjęcia. No cóż, zazdroszczę autorowi takiej wiary, że widzi uśmiechające się figurki...

38. Magdalena Grzebałkowska- "1945 Wojna i pokój"- jedna z lepszych książek w 2015roku. Dla mnie wartościowa, bo opisuje też doświadczenia zwykłych ludzi z tej drugiej strony tzn. tych "przegranych". Mieszkałam na "ziemiach odzyskanych" w otoczeniu "ich" przedmiotów i zawsze był to dla mnie dyskomfort, jak się okazuje całkiem słusznie.(na czytadełku)

39. Marcin Kącki - "Białystok. Biała siła, czarna pamięć"- mocna rzecz! Zwłaszcza jak się tu mieszka...Uważam, że autor trochę przesadza z tą  lokalną nieznajomością historii , ale opisanie okoliczności badań "cudu" bezcenne. Z drugiej strony przy rzetelnych naukowych badaniach nie ma miejsca dla wiary...(na czytadełku)

40.Jonathan Gray -"Ludzie w kłopotliwych miejscach'(na czytadełku)

41.Agnieszka Jucewicz Grzegorz Sroczyński - "Żyj wystarczająco dobrze"(na czytadełku)

42. Jaume Cabre - "Jaśnie Pan" Gdyby książki tego autora ukazywały się u nas w kolejności napisania, byłoby lepiej, a tak po "Wyznaję", każda rozczarowuje.(na czytadełku)

43. Jacek Wiosna Stryczek -"Pieniądze w świetle ewangelii". Wywiad z autorem książki w DF był lepszy niż ta książka.(na czytadełku)

44.Anna Janko - "Mała zagłada". Ta książka zrobiła na mnie największe wrażenie, samo wspomnienie o niej budzi niezastygłe jeszcze emocje. Córka w ramach terapii pisze w imieniu matki książkę, a wojenne przeżycia  matki , kiedy była jeszcze naprawdę małym dzieckiem, to prawdziwa trauma.(na czytadełku)

45.Nassim Nicholas Taleb - "Czarny łabędź". Podobna do "Antykruchości", ale mniej autobiograficzna. Ciekawa. Powinnam przeczytać w odwrotnej kolejności.(na czytadełku)

46. Javier Marias - "Pisane życia" Ostatnie chwile życia znanych pisarzy. Kupiłam tę książkę ze względu na nazwisko autora, ale się zawiodłam...(na czytadełku)

Mniej niż jedna książka na tydzień - dość słabo, ale może w tym roku będzie lepiej...

piątek, 08 stycznia 2016, cicha1

Polecane wpisy

  • poczytajki czytadełka (hurtowo)

    56.Daniel Pennac - "Mała handlarka prozą" . Całkiem przyjemne czytadełko, piękny język, tylko fabuła trochę za bardzo w stylu "zabili go i uciekł". I jeden bard

  • poczytajki czytadełka

    51.Ann Cleeves- "Stłumione głosy"- świetny kryminał, do końca nie wiadomo "kto zabił" i dlatego czytałam jednym tchem- całą drogę do W-wy. 52.Doris Lessing -"Dw

  • poczytajki czytadełka (hurtowo)

    31.Javier Marias - "Zakochania"- mocna rzecz. Przypadkowa, wydawołoby się, śmierć biznesmena okazuje się być misternie zaplanowaną intrygą. 32.Henning Mankell -

Komentarze
2016/08/24 03:21:04
Proszę Pani, to nie jest książka z wątkami autobiograficznymi. Ona jest cała absolutnie autobiograficzna. Wiem, że trudno w to uwierzyć - ale to wszystko wydarzyło mi się naprawdę! I nadal dajemy radę! :) .